Tuesday, April 07, 2015

Jooksvad postitused - äikesetormid USA's - 8-10. aprill 2015

Mõned märkmed 8-10. aprilli paiku USA's olnud äikeste kohta

Reede:
9:33 Möödunud ööl oli suurim aktiivsus kella ühe ja nelja vahel öösel Eesti aja järgi. Muuhulgas on pihta saanud ka asulaid ning meediateated räägivad hukkunust. Samuti võib ka raportitest näha märget kiiltornaadost(wedge tornado - tornaado, mille näiv laius ületab kõrguse)

Neljapäev
21:59 Ka täna ei ole eriti palju mahti olnud olukorda aktiivsemalt jälgida. Niipalju siiski, et täna on oht ida pool, ja välja on antud ka paar tornaadovalvet(valve(ingl k. watch) tähendab, et nähtus on võimalik, hoiatuse korral on ta kardetavasti juba aset leidmas)
7:16 Möödunudöine saldo.
23:13 Kuid enne veel -- esimesed tornaadohoiatused. Esimene neist Missouri osariigis, teine Indianas. 
23:08 Nii palju jooksvatest postitustest praeguseks, üritan mõned postitused teha taas hommikul.
23:05 Oluline on märkida, et praeguste äikestega ei ole Oklahomas/Kansases jne oht lõppenud. Muuhulgas ka Kirde-Oklahomas kehtib näiteks äikesetormi valve(severe thunderstorm watch) kuni kella kolmeni öösel Eesti aja järgi.
22:50 Leia kella 22 vaatlustelt kuiv front(dryline) Oklahomas ja Texases :)
22:44 Sama maakond kus vaatleja(te)l tuuleklaas sisse löödi: 10-cm'ne rahe. Teate kellaaeg 22:30.
3-4 INCH HAIL. LARGEST HAIL WAS SPIKED ... WITH DIAMETER MEASURED FROM SPIKE-TO-SPIKE. (LSX)
22:42 Tagasi Oklahoma-Kansase piirile. Radaril on näha kaks tuultepaari, mis viitavad tsirkulatsioonile. Chautauqua maakonnast Kansases on teatatud 1,9 cm läbimõõduga rahest ning tuultest kuni 36 m/s. 
22:32 Üks nope tormiteadetest - kell 22:15 Franklini maakonnas Missouris:
BASEBALL SIZE HAIL JUST BUSTED OBSERVERS WINDSHIELD. (LSX)

Arusaamatuks jäi see kui palju vaatlejaid oli, või oli teates ülakoma ära jäänud ;-)
22:27 Äikesetormid Kentucky ja Lääne-Virginia piiri lähedal
22:24 See Kansase ja Oklahoma piiril olev pilv sai Kansase poolelt äikesetormihoiatuse(severe thunderstorm warning). Peamiseks ohuks pingpongipalli suurune rahe ning tuuled kuni 31 m/s. Kell 22:17 teatas treenitud vaatleja Kansases Chautauqua maakonnas selle pilve alt ca. 27 m/s tuulest.
21:36 Blitzortung on juba praegu välkudest aktiivne. 
21:35 Mõningane konvektiivne aktiivsus on praegu käimas mujal. Tänases põhilises tulipunktis on küll äikesed toimumas, kuid näiteks tornaadoteateid täna(st pärast kella 15 ehk 12 UTC) ei ole veel tulnud.
20:02 Mõõdukas ohuaste!
17:12 Ning sama kastepunkti ning maapinnal olevate tuulte voolujoonte kohta. Nagu näha, on tänase ohutsooni suunas praegu liikumas Mehhiko lahe poolt niisket õhku. Juba praegu on muuhulgas ka Oklahomas, Kagu-Kansases kastepunktid üle 15°C, seal on praegu kell 9 hommikul(sellel pildil olevate andmete kogumise ajal oli kell 8). SPC väljavaates mainitud kvaasistatsionaarne front on tuuleandmetes näha koonduvate tuulte tsoonina
16:57 Õhutemperatuur ja merepinnale taandatud õhurõhk kell 16.
15:59 13Z väljavaade on väljas, maksimumis Enhanced Risk.
15:58 Iga hetk peaks SPC'lt välja tulema uus väljavaade. Vahepeal on paras möll aga lahti läinud siinsamas Eestis ning Lagujaski on tuuled läinud väga valjuks.
10:24 Kätte on jõudnud kolmapäev, meie aja järgi möödunud ööl on muuhulgas tulnud kaks tornaadoraportit.

No comments: