Tuesday, May 21, 2013

EF5 Moore, Oklahoma tornaado Oklahoma City radarilt nähtuna.

Teisipäeva pärastlõunal tehti tormikahjude järelanalüüsi käigus leiti vähemalt üks piirkond EF5 kategooria kahjustustega.

Samaaegselt äikestega siin Eestis on ilm aktiviseerunud ka ookeani taga. Nädalavahetusest saadik on "tornaadoalleel" aset leidnud tõsised äikesetormid ja tornaadod. Näiteks pühapäeval sai pihta Kansases olev Wichita linn. Eile aga kella 23 paiku meie aja järgi tabas EF5-tornaado Oklahomas asuvat Moore'i linna. Sellel linnal on viimastel aastakümnetel tornaadodega tegemist olnud varemgi. Näiteks kurikuulsal 3. mail 1999 tabas linna vana Fujita skaala järgi F5 tornaado. Samuti oli tornaado seal 2003. aasta maikuus.

Järgnevalt on kujutatud radariandmed USA Rahvusliku Ilmateenistuse Oklahoma City radarijaamast kell 23:16(20:16 UTC), kui tornaado oli just Moore'i tabanud. Andmete resolutsioon on 0,5° x 250 m. Antenni kaldenurk 0,5 kraadi.

Prahipall oli enam kui 2 km läbimõõduga!
Peegelduvuse produkti CAPPI vaates(500 meetri kõrgusel) on arvatavasti näha kuidas praht keerise keskme ümber pöörleb. Raske on hetkel midagi muud arvata.
Radiaalkiiruste juures leiab aset selge aliasing. Nyquisti kiirus peaks WSR-88D'l selle skanneerimisstrateegia juures olema 25 m/s. Järelikult liikusid mõned hüdrometeoorid sellel radaripildil radarikiire suhtes enam kui 60 m/s!

Spektrilaiuse produkti on tornaado isegi märgatav
Diferentsiaalne peegelduvus
Korrelatsioonikoefitsendid on valdavalt 0,3...0,5. Mõned pikslid on isegi kõige madalama võimaliku väärtusega, mida nt. Level 3(aka NIDS) andmeformaat on vaikimisi võimeline kirjeldama(faili päistes saab ulatust muuta) - 0,2!
Viiteid:
Pildid on genereeritud programmiga Weather and Climate Toolkit - http://www.ncdc.noaa.gov/oa/wct/ 
Arhiveeritud Nexrad Level 2 ja Level 3 andmeid on kättesaadaval aadressil http://www.ncdc.noaa.gov/nexradinv/ . Moore'le kõige lähemal on Oklahoma City (KTLX).

No comments: