Friday, May 24, 2013

Ameerika äikesetormid vs Eesti mastaap

Järgnevalt teen samasuguse võrdluseksperimendi, nagu ma mõne kuu eest tegin Tuscaloosa-Birminghami tornaado tekitanud äikeserajuga. Olen võtnud Oklahoma City WSR-88D radari Level 3(1° x 1 km peegelduvuse jaoks, 1° x 0,25 km teiste produktide jaoks) andmed 20. maist kell 23:12 meie aja järgi ning laotanud need Sürgavere kohale. Olen kaardi suurendusastme pannud selliseks, et see oleks ligilähedane sellele, mida näeksime ka EMHI(praegu veel selle nimega...) kodulehelt. Suurendamiseks kliki pildil.


Moore tornaado paistab Sürgaverest umbes 25 km läänes Pärnu- ja Viljandimaa piiri lähedal. Silmas tuleb pidada, et siin oli tegemist paarikilomeetrise läbimõõduga EF5 peletisega, nii et pole ime, et ta isegi väljasuumitult hästi välja paistab(isegi prahipall!). Oleks tegemist mõne nõrgema ja väiksema tornaadoga, võiks ilmselt selle suurendusastme juures minna nende tuvastamine keerulisemaks. Ja silumine(smoothing) teeks ilmselt rohkem kahju kui kasu.

Addendum:
Tegin sarnase võrdluse 18(19). veebruaril 2013 Texase kirdeosas möllanud tornaadodega. Seal aset leidnud äikesepilved oli tunduvalt väiksemad ja nõrgemad ning olulised radarisignatuurid on ilma sisse suurendamata märksa raskemini märgatavad. Võimalik, et ümardusalgoritmid võiksid ilma suurenduseta pildil sellest teha üldse lihtsalt ühe ühtlase pilvemassi.
Leia pildilt tornaadoga üliäikesepilved. Väikese suurendusega läheb ilma dopplerit vaatamata väheke keeruliseks. Nooled ei osuta täpselt tornaadode peale vaid äikesepilvede peale mille all nad aset leidsid. (Pilti täpsustatud märtsis 2014)

Viited:
Arhiveeritud USA Nexrad Level 2 ja Level 3 andmed on kättesaadaval aadressil http://www.ncdc.noaa.gov/nexradinv/ - Moore, Oklahoma tornaado põhjal loodud pildi jaoks oli kasutatud jaama Oklahoma City's - KTLX. Texase näite jaoks on kasutatud jaama Shreveportis Louisianas - KSHV. Mõlema puhul oli andmetüüp Level 3.

No comments: