Sunday, October 07, 2007

Taifuun liigub 190 kilomeetrit tunnis? Ei liigu ikka küll!

Niisiis, on meie meedias taas liikvele pääsenud levinud müüt, et tsüklon liigub paarsada kilomeetrit tunnis. PM online andmetel nõrgenes taifuun Krosa troopiliseks tormiks, kuna ta liikumiskiirus vähenes.

Kõnealune artikkel on aadressil http://www.postimees.ee/071007/esileht/valisuudised/287827.php

Tahaks teie tähelepanu juhtida ühele lõigule:
Täna hommikuks oli taifuun jõudnud Taiwani põhjaosas asuvast Keelungist umbes 130 kilomeetri kaugusele loodesse, selle staatus alandati liikumiskiiruse vähenemise tõttu troopiliseks tormiks. Eelnevalt umbes 190 kilomeetrit tunnis liikunud taifuuni kiirus oli selleks hetkeks 100 kilomeetrit tunnis.

Nutke, naerge, või kiruge maapõhja - ei tea, kas asi on selles, et PM asub Tallinnas Kanal 2-ga(mille ilmateadustajad meteoroloogia tundmist vajalikuks ei näi pidavat) samas majas või on asi milleski muus, aga taas on meie ajakirjandus komistanud levinud apsaka otsa - tuule kiirus on segamini aetud liikumiskiirusega.

Niisiis, klaarin selle taifuuniga asja ära. Selle staatus alandati tuule kiiruse vähenemise tõttu troopiliseks tormiks. Enne oli taifuunis tuule kiirus kuni(kas te tõesti arvasite, et isegi taifuuni servas äärmistes feeder bandides on nii tugev tuul?) 190 km/h(52,8 m/s), nüüd on kuni 100 km/h(27,8 m/s).

No comments: